ZEN KARTLARI – 50 GÜZEL TAVSİYE

Zen Kartları

Zen kartları size ilhan kaynağı olacak birbirinden güzel sözü içeriyor.. Farklı bir bakış açısı yakalayabileceğiniz, sorularınıza cevap bulabileceğiniz tesbitler..

 


MUTLULUK
Mutluluk içten gelir, Mutlu olmayı seçerseniz hiç kimse ve hiç bir şey asla bunu sizden geri alamaz.

 


ALÇAKGÖNÜLLÜLÜK
Dolu olanı boşaltmak ve boş olanı doldurmak doğanın kanunudur. Sahici alçakgönüllülük talihinizi açar.

 


İÇTENLİK
Davranışlarınızın yüreğinizin masumiyetiyle dolu olmasını sağlayın. İçtenlik böyle temin edilir. Yolu izleyin. İçtenlikle yaşayın. Dünyaya masumiyeti geri getirin.

 

 


YOLCULUK
Yolculuğun varılacak yer kadar önemli olduğunu bilmelisiniz. Her anın tadını çıkarın ve hayatı dolu dolu yaşayın. Zen budur işte.

 


SABIR
Taşın üzerine düşen damlaları düşünün. Tek bir damla belki hiçbir şeydir ama birçok damla zamanla taşın üzerinde kocaman bir delik açabilir. Tıpkı sabrın içindeki güç gibi.

 


DOĞRU KONUŞMAK

AZ VE ÖZ KONUŞUN. KONUŞTUĞUNUZDA AĞZINIZDAN ÇIKAN SÖZLER, GÖNÜL ALAN, İNSANLARIN YÜREKLERİNİ FERAHLATAN SÖZLER OLSUN. DOĞRU SÖZLÜ OLUN. İNSANLARA İYİ DAVRANIN. KENDİNİ BEĞENMİŞLİKTEN KAÇININ. YOL BUDUR.


 

ÇÖZÜM ÜRETME

Karanlık bir odayı aydınlatmanın yolu sadece ışığı açmaktır. Kendinizi herhangi bir sorundan kurtarmak için problem yerine çözüme odaklanın

 


 

DOĞRU DÜŞÜNCE

Ne düşünüyorsanız O’sunuz. Bugün ne düşünürseniz yarın o olursunuz. Hiç bir şey kafanızda taşıdığınız düşünceler kadar size yardımcı olamaz ya da hiç bir şey sizi onlar kadar incitemez.

 


 

ACI ÇEKMEK

Çekilen bütün acıların sebebi tutkudur. Sahip olamadıklarınızı arzular durursunuz. Ve acı peşinizi bırakmaz. Bunu farkettiğinizde sonsuz huzura kavuşacaksınız. Acı ortadan yok olacak ve hoşnutluk hüküm sürecek.

 


 

ZEN ZİHNİ

Her şeyi, sanki hayatınızda ilk kez görüyormuşcasına, bir çocuğun çoşkusuyla deneyimleyin.      Bu, zen zihnidir. Hep taze, hep farkında, hep acemi..

 


 

YOL

Meditasyon yapın. Sade bir yaşam sürün. Dürüstçe çalışın. Şefkatin kendisi olun. Yol budur.

 


SÜKUNET

Sükunet her şeyin olması gerektiği gibi olduğunu bilerek ve her canlıyla, her koşulla uyum içinde yaşamayı öğrenerek kazanılır.

 


 

KADER

Ararsanız.. Onu bulacaksınız. Aramasanız da onu bulacaksınız. Sizin olan, eninde sonunda size gelecektir.

 


 

 

EGO

Bildiklerini söyleyenler bilmiyorlar. Bilmediklerini söyleyenler de bilmiyorlar. O zaman bırakın da eylemleriniz sizin adınıza konuşsun. Nasılsa sözlerinizden daha yüksek sesle konuşacaklardır.

 


 

SOSYAL ÇEVRE

Bilin ki, çevrenizde edindiğiniz kişiler, sizin kim olduğunuzu belirler. Bulunduğunuz ortam, sizden daha güçlüdür.

 


 

BAĞIŞLAMA

Kendinizi ve çevrenizdeki herkesi bağışlayın. Başkalarını yargıladığınızda acı çeken yine sizsiniz. Bağışlayarak bütün acılardan kurtulabilirsiniz.

 


 

REFAH

Refah elde ettiklerizde değil, sizin başkalarına bağışladıklarınızdadır. Çünkü ancak boş olduğunuzda daha fazla şeyle dolabilirsiniz.

 


 

İYİLİK

Dünya iyilikle güzelleşir.Herkese ve her şeye iyi davranın. Böylece evren doğal güzelliğine dönecektir.

 


 

SADAKAT

Özünüzde ki gerçeğe sadık kalın.  Tek başınıza kalsanız bile doğru bildiğiniz yolda yürümeye devam edin. Kendi yüreğinizin yolundan şaşmayın.

 


 

ŞU AN

Geçmiş geride kaldı. Gelecek  gelmeyebilir. Şu an en gerçek zaman, bu yüzden her anınızı dolu dolu yaşayın.

 


 

YARGISIZLIK

Çarpık olanı düzeltmek için öncelikle kendinizi düzeltmeniz gerekir. Kendinizi hizaya getirdiğinizde dünya daha farklı görünecektir.

 


 

BİRLİK

Her şeyi birleştirin. Bütün enerjileriniz aynı yöne doğru gittiğinde harika şeyler olacak. Başkalarını birleştirdiğinizde, başarı kaçınılmazdır.  Bu yolda uyumla çalıştığınızda her şey zenginleşecek.

 


 

ARKADAŞLIK

Sizi seven insanları sevmeniz kolaydır. Sizden hoşlanan ya da hoşlanmayan herkesle arkadaş olmayı seçin. Herkesi olduğu gibi kabul edip sevdiğinizde, her yerde arkadaşlarınız olacaktır.

 


 

GERÇEK

Olan olur. Olmayan olmaz. Hiç bir arzu veya dilek bu basit gerçeği değiştiremez.

 


 

KONSANTRASYON

İstediğiniz şeye, tıpkı boğulmakta olan birinin havayı, aşığın sevdiğini istediği gibi odaklanmalısınız. Bu konsantrasyonun yoğunluğu bütün engelleri ortadan kaldıracaktır.

 


 

HOŞNUTLUK

Yaşamın size sunduklarından hoşnut olun. Daha fazlasını istemeyin. Size sunulmuş olan her şeyin kendi iyiliğiniz için olduğunu bilin.

 


 

ANLAMAK

Başınıza ne geldiğinin bir önemi yok. Sizin, bu başınıza gelenlerle ne hale geldiğiniz önemli. Bu hayatın gerçek anlamıdır.

 


 

ERDEM

Çiçeğin kokusu yalnızca rüzgarın estiği yere gider. Oysa erdeminiz her şeye dokunarak her yerde ışıldar.

 


 

AÇIKLIK

Her zaman açık olun. Dolunayın dingin bir göldeki şahane yansıması gibi bırakın davranışlarınız sözlerinizi yansıtsın. Sözleriniz de davranışlarınıza yansısın.

 


 

VAZGEÇEBİLME

Her gün size bir armağan gibi sunulan her şeyi kabul edin. Gece olduğunda zihnen hepsini geri verin. Böylece özgürleşirsiniz ve hiç kimse sizden asla bir şey alamaz. Çünkü zaten hiç bir şey sizin değildir.

 


 

DANS

Dans ederken, hiç bir hareket veya yön bir diğerinden daha iyi ya da kötü değildir. Yaşamın bütününe de bu gözle bakılabilir. Başınıza gelen bütün iyi ve kötü şeylere, yaşamın dansı olarak bakın.

 


 

UYUM

Uyumu özümseyin. Onunla her durumda barış yaratın. Nehrin akışına karşı koymaktansa onunla birlikte akmayı deneyin.

 


 

SAKİNLİK

Her işinizi sakin bir şekilde halledin. Hayat kargaşasının ortasında sakin kalabilmek, muazzam miktarda odaklanmış enerji gerektirir. Sakinlikte etkin olun, etkinlikte sakin olun.

 


 

ZARAR VERMEMEK

Herkes şiddetten ürker. Kimse acı çekmek istemez. Bütün kardeşlerinizde kendinizi gördüğünüzde onlara nasıl zarar verebilirsiniz ki?

 


 

TAO

Tao, gerçektir. Onu izleyin. Onunla meditasyon yapın. O olun. Sonra unutun. Ancak o zaman onu yaşarsınız.

 


 

ZARAFET

Zarafetin güzelliği sebepsiz lütufları beraberinde getirmesidir. Yukarıda nasılsa aşağıda da öyle. Rastgele zarafet uygulamaları yapın. Sebepsiz yere armağanlar verin. Haketmediğini düşündüğünüz kişilere de şefkat gösterin. Hiç kimsenin sevmediği kişileri sevin.  Zarafet sergileyin.

 


 

BAŞARI

Başarı elde ettiğiniz şeylerde değil, kime dönüşmekte olduğunuzda gizlidir.

 


 

İÇ HUZURU

İç huzuru bütünlük duygusunu getirir. Ona ulaşın ki hayatınız yolunda gitin. İç huzurunuzu kaybederseniz mutluluğu yakalayamazsınız.

 


 

CESARET

Çevrenizdeki insanların inançları sizden farklı olsa da kendi inançlarınızı koruyacak cesareti kendinizde bulun. Şu anki kişiliğinizle bağdaşmayan inançlarınızı değiştirme cesaretini bulun. Ancak bu şekilde kendiniz olabilirsiniz.

 


 

NEŞE

Sevinç içinizdedir. Ne arzu ettiğiniz şeyleri elde etmenize ne de hedeflerinize ulaşmanıza bakar, içinizin derinliklerinde en yalın haliyle yatar. Neşenin, dış etkenlere dayanmadığını bilirseniz, sonsuza dek sizin olacaktır.

 


 

BARIŞ

Dünyada barış yaratmak istiyorsanız sabırlı olmalısınız. Sakin olun. ağır adımlarla ilerleyin ve uyumlu bir şekilde hareket edin. Barış içinizdeki huzurun ışığına koşa koşa gelecektir.

 


 

DOĞRU DAVRANIŞ

Her zaman başkalarının gözünde doğru olanı değil, kendi yüreğinizin doğru bildiğini yapmaya gayret edin. Başkalarının düşünceleri geçicidir. Sizi o an sevip başka bir an sevmeyebilirler. Yüreğinizin doğrultusunda hareket edin ve zafere ulaşın.

 


 

DENGE

Merkez her zaman denge noktası değildir. Dengede kalmayı başardığınız noktayı bulduğunuzda huzura kavuşacaksınız. Burada bir çelişki yok.  Zorlama olmadığında rahatlık vardır.

 


 

KENDİNİ KABULLENMEK

Gerçek özünüz ne iyi ne de kötüdür. İlimle bulunmaz veya yanlış inançlarla yok olmaz. Bu bütün evrenin kusursuz güzelliğidir. O zaman kabul ettiğiniz ya da kabullenemediğiniz kişi kim?

 


 

DİNGİNLİK

Gecenin dinginliğinde, sessizliği duyabilirsiniz. Zihin dinginken de sessizliği dinleyin ve size yol göstermesine izin verin.

 


 

MEDİTASYON

Sessiz bir şekilde oturun. Düşüncelerinizin ve duygularınızın gözlerinizin önünden geçişini izleyin. Onları kontrol etme ve yakalama arzusundan vazgeçin. Hayatta hiç bir şeyin kalıcı olmadığını anlayın.  Düşünceleriniz, duygularınız, sezgileriniz, hepsi sizden önce geçerler. Eğer sizi yakalayan bir şey olursa, onu usulca salıverin ve izlemeye devam edin.

 


 

MERHAMET

Başkalarının acılarını da yüreğinizde hissedin. Diğer insanların da çabaları, hayal kırıklıkları, sıkıntıları ve yetersizlikleri olduğunu bilin ve onlara yüreğinizi açın. Herkesin, elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığının farkına varın. Kimseyi yargılamayın. Merhamet duygusunu her zaman kalbinizde taşıyın.

 


 

BİLGELİK

Herkese ve her eşeye sevgi ve şefkatle davranın. Kutsal ile kafir,aziz ile günahkar arasında fark görmediğinizde, bu esas bilgeliktir.

 


 

YANSIMA

Göl durgunken, yansıma daha belirgindir. Zihin dinginken de hayatın yansıması daha net görülür. Yansıma açıklık getirir.

 


 

SEVGİ

Tüm canlılar sevilmek ve onaylanmak ister. Bu onlara verebileceğiniz bir şey. Tüm benliğinizle, bencillikten uzak ve koşulsuz sevin.

 


 İLGİLİ LİNKLER:

ZEN KARTLARI

Mutlu musunuz, mutsuz mu? Nasıl anlarsınız?

Kendinizi dinlemeyin – Gülse BİRSEL

Değiştirdiği Şifresiyle Hayatı Değişen Adamın Gerçek Öyküsü

Mutluluk için huzur, huzur için küçük sırlar.

Kelebeğin Hayat Sırları – Bugün günlerden yarın sözleri – Nil Karaibrahimgil

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.